1. Psikoteknik değerlendirme sonuçlarını ne zaman öğrenebilirim?
Gizlilik politikamız gereği sonuçlarınızı 1 hafta içerisinde iş yerinizden öğrenebilirsiniz.

2. Psikoteknik testler zor mu?
Uygulama merkezimize geldiğinizde testlere girmeden önce alanında uzman psikologlarımız testlerin içeriği hakkında belirli yönergelerde bulunmaktadırlar. Test aşamasına geçildiğinde ise bilgisayarda spesifik teste yönelik yönergeler ve deneme soruları olacaktır.

3. Psikoteknik raporlar kaç yıl geçerlidir?

Demiryolu emniyet kritik görev personeli;

Kırk beş yaşına kadar (45 hariç) beş yılda bir,

Kırk beş (45 dahil) – elli beş (55 hariç) yaş arası üç yılda bir,

Elli beş (55 dahil) yaş ve sonrası iki yılda bir,

psikoteknik değerlendirmeleri  yapılır.

İlgili doküman: https://www.mevzuat.gov.tr/mevzuat?MevzuatNo=23190&MevzuatTur=7&MevzuatTertip=5

4. Psikoteknik uygulama ne kadar sürüyor?
Viyana Test Sistemi uygulaması talimat, deneme ve test aşamalarıyla beraber her mesleğe göre farklı sürelerde tamamlanmaktadır.

5. Rapor sonucuna itiraz edebilir miyim?

Psikoteknik değerlendirme sonucu yetersiz olan emniyet kritik görevlerde çalışan personel, raporun sonucuna itiraz etmesi halinde çalıştığı demiryolu altyapı veya tren işletmecisi tarafından psikoteknik değerlendirme tarihinden en az 30 gün sonra ikinci bir değerlendirme için psikoteknik değerlendirmeye gönderilir. Değerlendirme sonucunun yetersiz olması halinde, emniyet kritik görevlerde çalışan personele altı ay süre tanınır. Altı aydan sonra psikoteknik değerlendirmenin yetersiz olması durumunda ikinci bir kez altı ay süre verilir. İkinci altı ay sonunda da psikoteknik değerlendirme sonucu yetersiz olan emniyet kritik görev personeline bir daha aynı emniyet kritik görevi verilmez. Bahsi geçen süreler içinde psikoteknik değerlendirme sonuçları yetersiz olarak değerlendirilenler aynı emniyet kritik görevlerde çalıştırılamaz.

İlgili doküman: https://www.mevzuat.gov.tr/mevzuat?MevzuatNo=23190&MevzuatTur=7&MevzuatTertip=5

Ek İçin Tıklayınız (7.5.23190-Ek (13))

6. Covid-19 için hangi önlemleri aldınız?
Değerlendirmeye girecek adayların öncelikle ateşleri ölçülür ve adaylara test esnasında kullanmaları üzere maske, eldiven, dezenfektan ve koruyucu kulaklık pedleri sağlanmaktadır. Test odalarımız düzenli aralıklarla dezenfekte edilmekte ve havalandırılmaktadır.